איכותו של כל מבנה נמדדת בראש ובראשונה על פי היסודות והתשתיות שלו. אם בחרתם באנשי המקצוע המתאימים והתקנתם תשתית מחומרי גלם איכותיים, הבית ישרת אתם היטב לאורך שנים. בשל כך, חשוב לבחור בחוכמה את סוג הצנרת שאתם מתקינים בבית שלכם, וכדי להקל עליכם את הבחירה, הרכבנו את המדריך הקצר הבא לסוגי הצנרת השכיחים בישראל.

צנרת PEX

צנרת פקס, או בשמה המלא – פקסגול, היא אחת הנפוצות ביותר בישראל. היא נחשבת לעמידה מאוד, ואינה נוטה להחליד או לצבור אבנית. הצינורות עשויים מפוליאתילן ומפלסטיק, כאשר צינור המים הפנימי מוגן על ידי צינור חיצוני הכולל בידוד תרמי. תשתית צנרת מסוג זה פועלת באמצעות מרכזייה (או חנוכייה) שממנה מתפצלים הקווים השונים. כך, במידה שיש תקלה, ניתן בדרך כלל להסיר בקלות את הצינור התקול הדורש תיקון, ללא פגיעה במבנה.

צנרת הפקס משמשת היום גם במערכות חימום תת רצפתי, והיא נחשבת לאחת התשתיות הטובות ביותר בשוק. עם זאת, חשוב גם להכיר את החסרונות שלה; מכיוון שכל הצינורות יוצאים מהמרכזייה, אין אפשרות לחבר ביניהם. לכן, לפני ההתקנה יש להקפיד על תכנון נכון של הצנרת, בייחוד אם מעוניינים לשפץ את הבית בהמשך. מלבד זאת, אומנם בדרך כלל תיקון הצנרת יהיה פשוט, אך כאשר יש צורך לתקן את הצינור חיצוני העוטף את צינור המים, הפעולה תהיה כרוכה בשבירת רצפות ולא אחת אף יידרש ייבוש תת רצפתי.

צנרת רב שכבתית

צינורות תשתית מסוג זה עשויים מכמה שכבות, והם מתחברים אחד לשני בלחיצה ללא צורך במרכזייה. זוהי נחשבת לצנרת חזקה מאוד, המסוגלת לפעול גם בתנאים סביבתיים קיצוניים. צינורות רב שכבתיים מורכבים מפלסטיק קשיח בשילוב של מתכת קלה, כאשר בארץ נפוצים שני סוגים:
מולטיגול: לצינורות אלו 3 שכבות – שכבה אחת של פוליאתילן הנמצאת בין 2 שכבות של פולימר, אשר מחוברות זו לזו באמצעות ריתוך.
צנרת SP: צנרת זו דומה בהרכב שלה למולטיגול, אך החיבור בין הפלסטיק למתכת נעשה באמצעות לייזר.

לצנרת הרב שכבתית יתרונות רבים: ההתקנה שלה קלה יחסית, ואם תרצו, תוכלו בהמשך להוסיף קווי מים ללא קושי. מלבד זאת, המתכת שבצינור מקלה על תהליכים של איתור נזילות, כך שתיקונים עתידיים יהיו פשוטים יותר. עם זאת, הצנרת הרב שכבתית היא יקרה יותר מצנרת ה-PEX, ותיקון הצנרת דורש בדרך כלל הרמה של הרצפות ובמקרים רבים אף ייבוש תת רצפתי. לכן, אם בוחרים להתקין צנרת זו, יש לוודא כי היא מותקנת באופן המאפשר נגישות קלה, ללא ארונות או פריטים כבדים המוצבים מעליה ואשר יקשו על התיקון.

צנרת נחושת

בניגוד לצנרת פלדה, צנרת הנחושת נחשבת לאיכותית ביותר, והיא נפוצה בעיקר בארצות הברית. היא אינה צוברת אבנית, ובעלת עמידות גבוהה בפני קורוזיה. עם זאת, לצנרת נחושת יש כמה חסרונות עיקריים; זוהי הצנרת היקרה ביותר בשוק, וגם ההתקנה שלה מורכבת יחסית. צנרת זו אומנם מחזיקה מעמד לשנים ארוכות, אך אם תידרשו לתקן או להחליף אותה, ייתכן שתתקשו למצוא אנשי מקצוע מתאימים, שכן תיקון צנרת מסוג זה דורש מיומנות רבה.

צנרת פלדה

השימוש בצנרת פלדה היה מאוד מקובל בעבר, ועדיין ניתן למצוא אותה בבתים שנבנו לפני שנות ה-90. אלו הם צינורות המגלוונים באבץ חם וכדי לחבר ביניהם היה צורך להיעזר בתבריגים מתאימים. החיבורים והפיצולים הרבים היוו מקור לתקלות שונות וצינורות אלו סבלו מבלאי גבוה בשל הצטברות של אבנית והתפתחות של חלודה. בשל חסרונות אלו, אף על פי שצנרת זו נחשבת לזולה, היא כבר אינה מותקנת בבתים חדשים שנבנים היום, וגם בעת שיפוץ בית קיים לא נהוג להשתמש בה.

 

סוגי צנרת נפוצים בישראל