רטיבות עלולה לגרום לנזקים חמורים בבית. זה מתחיל בדרך כלל מסימני לחות, ובהמשך מופיעים כתמי עובש וריח לא נעים הפוגעים במראה הבית. אך אלו רק הסממנים החיצוניים של הרטיבות. ללא טיפול מתאים, הרטיבות עלולה לערער את שלמות המבנה ולפגום באופן קשה בתשתיות שלו. כדי שלא להגיע למצב הזה, חשוב לשים לב לסימני הרטיבות הראשונים להכיר את הסיבות הנפוצות ביותר לרטיבות בבית.

תשתית ישנה ובלויה

אחת הסיבות הנפוצות ביותר לרטיבות בבית היא כמובן תשתית ישנה. בבתים ישנים נהגו להתקין צינורות מגולבנים אשר נוטים לפתח לאורך השנים בעיות חלודה. לפני כ – 25 שנים החל מעבר לשימוש בצינורות פלסטיק שאינם מחלידים, אך גם הם נוטים להישחק עם השנים. בשורה התחתונה – כמו כל דבר בבית, הצנרת חשופה לבלאי, ואחרי כ-20 שנה (לעיתים אפילו לפני זה) מתחילים להופיע סימני השחיקה. במצב זה, עלולים להופיע סימני דליפה ורטיבות בעיקר במקומות החיבור שבין הצינורות, ואז נדרש איתור נזילות מהיר וטיפול מקצועי ומיומן.

בעיית איטום בבית

מקור הרטיבות בבית יכול להיות גם חיצוני. איטום לקוי של הגג, חלונות שלא הותקנו כראוי או שהאיטום שלהם נפגם, שחיקת האיטום של אזור המשקוף, או חדירה של מים דרך הסדקים בקיר – כל אלו עלולים להוביל להופעתם של סימני רטיבות בבית. במקרה זה, מומלץ לבצע בדיקת איתור נזילות מים מקיפה על מנת לאתר במדוייק את מקור הנזילה. בהמשך, אחרי שנמצא המקור לרטיבות, יש לדאוג לבצע איטום מקצועי ולתקן את הנזקים שנוצרו במבנה.

אוורור לקוי של חדרים בבית

באופן צפוי, רטיבות פוגעת הרבה יותר בחדרים ה”רטובים” של הבית. הכוונה כמובן לחדרי הרחצה ולחדרי השירותים שבהם עוברת תשתית המים. אלא שסימני הרטיבות אינם נובעים בהכרח בשל פגם בצנרת; לעיתים קרובות סימני רטיבות יכולים להיווצר בשל אוורור שאינו מספק. בחדר הרחצה לדוגמה, המים החמים של האמבטיה הופכים בתהליך עיבוי מגז לנוזל. קירות חדר הרחצה עלולים לספוג את אדי המים הללו ובהמשך מופיעים סימני הרטיבות והעובש. תהליך העיבוי עלול להיווצר גם בחדר המטבח, אם התשתית אינה מתוכננת כראוי ואינה מאפשרת אוורור מספק.

נזילה אצל השכנים

סיבה נפוצה נוספת לסימני רטיבות בבית היא נזילה שמקורה אצל השכנים. במקרה זה, סימני הרטיבות יופיעו על תקרת אחד החדרים, כאשר מקור הנזילה הוא מלמעלה. בתחילה אתם עשויים לראות רק כתם לח, אך בהמשך יופיעו גם סימני עובש וטחב. לפעמים, אם מדובר בנזילה סמויה בצנרת של השכנים, ייתכן כי השכן כלל אינו מודע לבעיה. לכן, חשוב מאוד לשוחח עם השכנים, ולבצע תהליך איתור נזילות שיסייע למצוא את המקור לבעיה ולתקן אותה במהירות כדי למנוע נזק חמור יותר לתשתית ולמבנה. רצוי לבחור במאתר נזילות אשר יוכל לספק בהמשך חוות דעת הנדסית על הליקויים, במקרה והנושא יעבור למישור משפטי.

בעיות ניקוז

סימנים של לחות או רטיבות נוצרים לעיתים גם בשל בשל בעיות ניקוז:
מי גשם עלולים לחדור דרך מרפסת שבה השיפועים או הניקוז אינם תקינים. במצב זה, יש לבדוק באופן יסודי את איטום המרפסת ותקינות המרזבים.
בעיות ניקוז יכולות להתרחש גם כתוצאה מסתימה בצינורות הביוב או במערכת מי הדלוחין במבנה.
במידת האפשר, תיקון פנים צנרת ללא הרס יהיה הפתרון המועדף.
בעיית רטיבות במרתפים יכולה להיווצר במידה ומערכת הניקוז המקיפה אותם כשלה. במקרה זה, פגם בניקוז עלול להוביל לחדירה של מי גשמים למרתף, ואז נדרש טיפול מיידי ומקצועי.

 

סיבות לרטיבות בבית